Lehetőség szerint, a védőnő az összes meghívó levelet kapott nőt keresse fel. Fontos, hogy a védőnő nagy körültekintéssel, tapintattal érdeklődjön a számára ismeretlen szűrésre meghívott nők iránt mindenképpen személyes megkeresés útján. Minden esetben a meggyőző kommunikáció a hatékony, tájékoztatás során a meggyőzésnek kell mindig elsődlegesnek lenni, nem a rábeszélésnek.
Látogatás, vagy az első találkozás alkalmával, fontos a pontos tájékoztatás:
- Ismeretlen kliens esetén mutatkozzon be és tájékoztassa a nőt arról, hogy Ön részt vesz a népegészségügyi méhnyakszűrési tevékenységben.
- A szűrésen való megjelenés fontosságára hívja fel a kliens figyelmét, attól függetlenül, hogy orvoshoz vagy védőnőhöz szeretne menni, az is a védőnő sikere, ha a hölgy a nőgyógyászt választja.
- Beszéljen a méhnyakrák megbetegedésről.
- Beszéljen a szűrési lehetőségekről, szűrés fontosságáról, céljáról, menetéről.
- Egyeztessen tanácsadási időpontot, („előjegyzésbe vétel”), ezért is fontos, hogy legyen határidőnaplója, vagy előjegyzési naptára, amiben rögzíti a szűrésre jelentkező nő adatait, miután a népegészségügyi célú védőnői szűrést választja a nő a nőgyógyász általi komplex szűréssel szemben.
- Fontos a megfelelő tájékoztatás a két szűrés különbségéről, mert akkor van lehetősége a szűrendő nőnek választani, ha megkapja a pontos információkat. A komplex vizsgálat tartalmazza a külső nemi szervek megtekintését, hüvelyi feltárásban végzett citológiai mintavételt, kolposzkópos vizsgálatot (ecetsav-próba, Schiller féle jódpróba), bimanuális vizsgálatot és az emlők tapintásos vizsgálatát.
- Kenetvételt menstruáció alatt nem lehet végezni.
- Hívja fel a páciens figyelmét, hogy zuhanyozzon vagy fürödjön meg vizsgálat előtt. Tisztálkodásra lehetőleg csak szappant, tusfürdőt és vizet használjon. Vizsgálat előtt nem tanácsos a hüvely bemenet környékét hintőporozni, bekrémezni vagy egyéb kozmetikumot használni. Ne történjék hüvelyöblítés sem! Vizsgálat előtt 24 órával szexuális együttlét ne történjen!
- Kényelmes ruházatot és alsóneműt viseljen. A vizsgálathoz le kell majd vetkőzni, így olyan öltözéket célszerű választani, amit nem kell hosszasan gombolgatni, ami gyorsan le- és felvehető.
- Vizsgálat előtt szintén kérdéseket tehet majd fel a védőnő, erre készítse fel a kliensét (régebbi betegség, a családban előfordult megbetegedések, arról, hogy mikor volt az első havi vérzés, és mikor volt a legutóbbi vérzés első napja). Vizsgálat előtt gondolja át ezeket az adatokat, hozza magával korábbi zárójelentéseit, menstruációs naptárát.
- Családtaggal való találkozáskor hagyjon elérhetőséget, és kérdezzen vissza mikor alkalmas az újbóli felkeresés.
- Valós információt csak a megszólított nőtől fogadjon el!
- Mindig hallgassa meg a szűrendő nőt, biztosítsa, arról, hogy van lehetősége kérdezni.